Çocuklarda Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı ?

Çocuklarda Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı ?

30.03.2022

Ebeveynler çocuklarının göz sağlığına oldukça önem vermektedir. Her konuda çocukları için en iyi ve kaliteli ürünleri almak isteyen ebeveynler çocuklarına gözlük seçimi yaparken de bazı noktalarda oldukça dikkatli olmalılardır. Erkek çocuk güneş gözlüğü ve kız çocuk güneş gözlüğü seçimleri arasında da bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar şekil, renk vb. olarak sıralanabilir.

Çocuklar için güneş ışınlarının faydası olduğu kadar zararları da mevcuttur. Bu konuda uzmanlar her fırsatta ebeveynleri uyarmaktadır. Ebeveynlerin görevi ise doğru zamanda doğru önlemleri çocukları için almak olacaktır. Dünyaya ulaşan ışınlar arasında ultraviyole (UV) ışınları mevcuttur. Bu ışınlardan korunmak için ise güneş gözlüğü takmak oldukça önemli ve gereklidir. Güneş gözlüğü kullanımı yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de önemli bir konudur.

Erkek Çocuk Güneş Gözlükleri

Çocuk Güneş Gözlüğü Neden Önemlidir?

Çocuklar Güneş ışınlarından oldukça etkilenmektedir. Ebeveynler çocuklarını zararlı ışınlardan koruyabilmek için en kaliteli güneş gözlüklerini tercih etmelidir. Çocuklar gereken zamanda ihtiyaçları olan gözlüğü kullanmazsa bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Kornea ve göz merceği zarar görebilir.

Göz kapağı derisinde kanser oluşumu meydana gelebilir.

Hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kornea sorunları yaşayabilirler.

Göz merceği içerisinde bulunan proteinlerin yapısını kötü bir şekilde etkileyerek katarakt oluşumuna yol açabilir.

Güneş Gözlüğü Kullanımı İçin Hangi Yaşlar Uygundur?

Uzmanlar çocukların güneş gözlüğü kullanma yaşının ve eğitiminin 3-4 yaşlarında verilebileceğini söylemektedir. Bu karar alınmadan önce iyi bir muayene ve gözlem sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca çocuğun ne kadar Güneş ışınlarına maruz kaldığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda ebeveynlerin 2-3 yaşlarındaki çocuklarının göz kontrollerini yaptırmaları ve doktorun tavsiyelerine uymaları gerekmektedir.

Kız Çocuklar için Güneş Gözlüğü

Koruyucu Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynler tarafından çocukların göz kontrollerinin yaptırılmış olması gerekir. Çocuğun gözünde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edildikten sonra doktor tavsiyeleri dinlenmelidir.

Çocuk güneş gözlüğü seçimi yapılırken, en iyi güneş gözlüğünü seçmek için doğru gözlük marka ve modelleri tercih edilmelidir. Kaliteli çocuk güneş gözlüğü seçilmeli ve çocukların gözleri zararlı UV ışınlarından korunmalıdır.

Çocuklar için seçilen gözlüklerde %100 UV korumalı cama sahip olanlar tercih edilmelidir.

Çocuklar için seçilecek güneş gözlüğü, kırılmaz ve çatlamaya karşı dayanıklı maddelerden üretilmiş olmalıdır.

Kaliteli ve iyi bir çocuk güneş gözlüğü seçimi yapabilmek için ebeveynlere oldukça iş düşmektedir. 2-3 yaşından itibaren çocukların göz kontrolleri düzenli bir şekilde yaptırılmalı ve doktor tavsiyeleri dinlenmelidir. Çocukların Güneş ışınlarından korunabilmeleri ve ilerleyen yaşlarında göz ile ilgili sağlık problemleri yaşamamaları için gereken önlemler zamanında alınmalıdır. Küçük yaşlarda olan çocukların güneş gözlüğü kullanması gereken durumlarda gerekli eğitimin ebeveynleri tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Bu konuda renkli çocuk güneş gözlükleri kullanmak çocuklar için olayı daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Çocukların güneş gözlüğü kullanımı sadece yaz aylarında olmamalıdır. Kar yağışıyla birlikte Güneş ışınları yazın olduğu gibi gözler için zararlı ışınlar yaymaktadır. Ayrıca yazın sürülen güneş kremlerinin kış aylarında da güneş ışınlarından cildi korumak için kullanıldığı gibi gözlükler de düzenli bir şekilde ve gereken zamanlarda kullanılmalıdır. Çocuklar için alınacak güneş gözlükleri sadece sevimli görünümü için alınmamalıdır. Gereken işlevi görmesi oldukça önem arz etmektedir. Çocukların gözlerini Güneş’in zararlı ışınlarından koruyabilmek adına UV filtreli ve rahat kullanım açısından polikarbon malzemeden üretilmiş olması oldukça önemlidir. Çocuklar için UV filtreli birçok güneş gözlüğü modelini Eyeconnection’da bulabilir, güven içerisinde alışverişinizi yapabilirsiniz.