Çocuklar için Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir ?
14.02.2022

Çocuklar için Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir ?

Çocukların gözlerindeki hassasiyete rağmen güneşten korunmamaları durumunda gözün derinliklerine nüfuz edebilen makula dejenerasyonu, katarakt ve yüzeysel göz hastalıkları riskini artırabilir.

Çocuk güneş gözlüğü, özellikle dışarıda çok zaman geçirdikleri ve gözleri henüz tam olarak gelişmediği için çocukların görme sağlıklarının korunması açısından oldukça önemlidir. Çocuklar, mümkün olduğunca erken yaşlarda açık havada koruyucu güneş gözlüğü takmaya başlamalıdır.

Çocuk Güneş Gözlüğü Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

‘‘Akla en sık gelen sorulardan birisi ise, çocukların güneş gözlüğü nasıl olmalı?’’ sorusudur. En iyi çocuk güneş gözlüğü modelleri şu 3 kritere sahiptir: Tam kapsamlı bir UV koruması, sağlam, uygun camlar, esnek ve dayanıklı çerçeveler.

Çocuk gözlüklerinde kullanılan cam malzemesi,  UVA ve UVB ışınlarının göze ulaşmasını önlemek için bu zararlı ışınları filtrelemelidir. Bunun için %100 UV koruması sağlayan güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Çocuk güneş gözlüğü camlarının polikarbonat gibi kırılmaya dayanıklı bir malzemeden tercih edilmesi idealdir. Polikarbonat camlar, dışarıda yapılan aktivite ve etkinlikler esnasında yüksek standartlarda göz koruması sağlarlar. Hafif olmaları sayesinde kullanımları pratiktir ve güçlü yapıları ile darbelere karşı dayanıklıdırlar.

Çocuklar için güneş gözlükleri seçerken ışınlardan en iyi şekilde korunma sağlamak göze toz ve kalıntıların girmesini önlemek için büyük ve yüze oturan çerçeveler tercih edilmesi de doğru olur.

Aynı zamanda güneş gözlüğü ipleri çocukların gözlük kullanımını kolaylaştırmak için iyi bir fikirdir. Böylece güneş gözlüklerini çıkardıklarında veya düşürdüklerinde kaybolmaz veya hasar görmez. Ek olarak yaylı menteşelere sahip bir güneş gözlüğü seçimi de, çerçevenin tam oturmasını ve çocuk güneş gözlüklerinin aktiviteler sırasında düşmesini ve hasar görmesini engeller.

Çocuk Güneş Gözlüğü

Yaşa Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocukların güneş gözlüğü takmalarını ne kadar erken sağlarsanız göz sağlıklarını o kadar iyi koruyabilirsiniz. 2 yaşına kadar olan bebeklerde henüz burun köprüsü yoktur. Bu nedenle bebeklerde gözlük kullanımı için esnek plastik çerçeveler seçmek daha iyidir. Bu çerçeveler, yüzün şekline uyar ve kırılmazlar. Bu yaş grubunda rengin her iki camda da aynı tonda olup olmadığına özen göstermelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun ileride görmesini zorlaştırabilecek çok koyu camlardan da kaçınmalısınız. İyi bir optik kalite bebekler açısından kritiktir, gölgeler görüşü bulanıklaştırmamalıdır. Bebeğiniz için en iyi gölgenin hangisi olduğu konusunda göz doktorunuza danışabilirsiniz.

Aynı şekilde 2-6 yaş arası çocuk güneş gözlüğü seçiminde de tercihiniz, yumuşak, esnek bir çerçeve olmalıdır. Bu gözlüklerin burun üzerinde düzgün bir şekilde tutulmasını sağlamak için genellikle bir kayış kullanılabilir.

7 yaş ve üzerindeki çocuklar ise, yarı esnek bir çerçeveye ihtiyaç duyarlar. Sürekli gelişen ve büyüyen bu çocuklar için bu tarz çerçeveler, gözlüğün burunlarına daha iyi oturmasını sağlar.

Tüm bunların yanında çocuğunuzu parlamadan korumak amacıyla uygun lens kategorisini seçmelisiniz. Çocuklar için 3 veya 4 kategoride bulunan bir cam tercih etmeniz son derece önemlidir. Kategori 4 lensler, kış sporları için denize veya dağa çıktığınızda tavsiye edilir. Çocuklar genellikle karanlıkta olduklarını hissettikleri için güneş gözlüklerini çıkartmaya çalıştıklarından kategori 4 lensleri uzun süre gözlerinde tutmaları zorlaşabilir. Güneş makul bir seviyede ise, kategori 3 lensler yeterlidir. Kategori 3, çocuğun güneş gözlüklerini daha uzun süre takmasına yardımcı olabilir.

Çocukların Güneş Gözlüğünü Takmasını Nasıl Sağlarsınız?

Çocuklarınıza güneş gözlükleri takmak, özellikle de küçüklerse zor olabilir. Burada liderlik ederek başlamanız yardım sağlayabilir. Örneğin, siz de dışarı çıkarken güneş gözlüklerinizi takarak iyi bir rol model olabilirsiniz. Çocuğunuzun güneş gözlüğü takması, onu beğenmesi ve sevmesi ile ilişkilidir. Bu nedenle güvenlik ve dayanıklılığa göre seçimlerini daraltabilir ancak stil ve renk konusunu onlar bırakabilirsiniz. Örneğin, tam UV korumasına sahip renkli çocuk gözlükleri çeşitlerini bu aşamada değerlendirebilirsiniz.

Siz de, çocuğunuzun göz sağlığını korumanıza yardımcı olan kız çocuk güneş gözlüğü ve erkek çocuk güneş gözlüğü modellerini Eyeconnection’da bulabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.