Çocuklar Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanmalı ?
08.02.2022

Çocuklar Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanmalı ?

Birçok ebeveynin çocuklar güneş gözlüğü takar mı sorusuna verilecek en kısa cevap, evettir. Yaşı ne olursa olsun her insanın gözlerini güneşin zararlı ışınlarından koruması gerekir. Bununla birlikte, gözleri ve göz çevresinde bulunan cildi yetişkinlere göre daha hassas olan bebekler ve on yaşına kadar olan tüm çocuklar için güneşten korunmak özellikle önemlidir. Çocuklar için güneş gözlüğü satın almak, onları yaygın göz problemlerinden koruma yollarından biridir. Bebek güneş gözlükleri, çocukların gözlerini korumanın yanı sıra, çok küçük yaşlardan itibaren ömür boyu güneş ışınlarına karşı korunma alışkanlığı geliştirmelerinde rol oynayabilir. Bu nedenle, çocuk güneş gözlüğü seçerken, yüzüne tam oturan, taktığında iyi hissettiren, etkili UV korumasına sahip bir modeller arasında seçim yapman önemlidir.

Bebeklerin Güneş Gözlüğüne Neden İhtiyacı Var?

Bebeklerin ve on yaşın altındaki küçük çocukların gözleri oldukça hassastır. Gözleri hala gelişmekte olduğundan, bir bebeğin gözündeki kristal lens, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarını yetişkin gözlerinin yaptığı gibi filtreleyemez. Bu durum, küçük çocukların gözlerinin daha fazla miktarda görünür mavi ve zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalacağı, hasarlı retinalara ve diğer görme sorunlarına karşı daha duyarlı hale gelebileceği anlamına gelir.

Ne yazık ki, UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu güneş hasarının telafisi mümkün değildir. Güneşe kısa süreli maruz kalmalar dahi gözde hasara neden olabilir ve yaşlandıkça makula dejenerasyonu, renklerin donuklaşması, katarakt ve hatta nadir görülen bir göz kanseri türü dahil olmak üzere, farklı göz hastalıklarına neden olabilir. Güneş hasarı, ayrıca, cilt kanserine de neden olabilir. Bebeğin göz kapakları ve göz çevresindeki cildi çok hassastır. Bebek, güneşten korunmak için gözlerini kapatsa bile ince göz kapakları güneşten etkilenebilir. Ve cilt çok ince olduğu için güneş ışığının bir kısmı retinaya da ulaşabilir. Bebeğinin hassas gözlerini ve göz çevresindeki cildini korumak için kız veya erkek çocuk güneş gözlüğü modelleri arasından UV korumasına sahip birini seçmen gerekir.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Çocuk Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Erkek veya kız çocuk güneş gözlüğü seçimi için öncelikle pediatrik bir göz doktoruna danışabilirsin. Çocuk güneş gözlüğü camı nasıl olmalı, hangisi bebeğinin hassas gözlerini ve cildini doğru şekilde koruyabilir, küçük yüzüne nasıl oturabilir gibi konularda yardım alabilirsin. Bununla birlikte, bebek güneş gözlüğü tavsiye modeller, genel olarak şu unsurları içerir:

Etkili UV koruması: Almayı düşündüğün bebek güneş gözlüklerinin UVA ve UVB ışınlarını veya 400 nm'ye kadar UV emilimini yüzde yüz engellediğinden emin olmalısın. Satın aldığın modelin UV koruma yüzdesini gösteren bir etiketi olmalıdır.

Yüz uyumu: Bebekler kıyafetlerini sallama ve çekme eğilimindedir ve güneş gözlükleri de istisna değildir. Yaşa göre gözlük ölçüleri bilgisine uygun modeller arasından çocuğunun yüzüne tam oturan bir gözlüğü seçmen gerekir. Özellikle, 3 yaş güneş gözlüğü tasarımları, çocuğun yüzünü ve kulaklarını sarabilmelidir.

Dayanıklılık: Gözlük çerçevesini satın almadan önce kırılmadan biraz bükülebilen modelleri tercih edebilirsin. Lense gelince, kırılmayan plastik ve polikarbon lensleri seçebilirsin. Çoğu lens plastiktir, ancak bazıları çizilir, bu nedenle, öncelikle çizilmeye dayanıklı kaplamalı lensleri dikkate alabilirsin.

Polarize camlar: Mutlaka polarize camlı güneş gözlüğü almana gerek olmasa da, güneş ışınlarının yüzey yansıma ve parlama miktarını azaltıp görüş kabiliyetini artırdıkları için iyi bir seçenek sayılırlar.

Lens rengi: Daha koyu renkli lenslerin bebeğin gözünü daha iyi koruyacağı düşüncesi doğru değildir. Güneş gözlüklerinin gölgesi veya tonu ne olursa olsun, önemli olan UV korumasıdır. Genellikle bebeğin ihtiyacı olan tek şey, orta tonlarda bir lenstir, ancak çok parlak bir ışıkta bulunmayı planlıyorsan, daha koyu lens seçebilirsin.

Çocuk Güneş Gözlüğü

En İyi Çocuk Güneş Gözlüğü

İster bir tasarımcı markası ister çocuklara uygun renklere veya eğlenceli çerçevelere sahip olsun, en iyi çocuk güneş gözlükleri, her zaman çocuğunun gözlerini UV ışınlarından koruyan ve yüzüne tam oturan gözlüklerdir. Yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Fazla ucuz güneş gözlüklerinin tüm camı aynı renk tonuna sahip olmayabilir, bu da net görmeyi zorlaştırarak baş ağrısına veya göz yorgunluğuna neden olabilir. Çocuğun için güneş gözlüğü seçimi konusunda endişeliysen, sen de gözlüğün lensinden bakmayı deneyebilir veya bir optometristten çocuk güneş gözlüğü için tavsiye isteyebilirsin.

Bebeğine veya küçük çocuğuna UV korumalı bir güneş gözlüğü satın almak istiyorsan, hem ebeveynlerin beğendiği hem çocukların severek kullandığı dayanıklı ve şık modelleri Eyeconnection'da bulabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.