Çocuklar Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanmalı ?

Çocuklar Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanmalı ?

08.02.2022

Birçok ebeveynin çocuklar güneş gözlüğü takar mı sorusuna verilecek en kısa cevap, evettir. Yaşı ne olursa olsun her insanın gözlerini güneşin zararlı ışınlarından koruması gerekir. Bununla birlikte, gözleri ve göz çevresinde bulunan cildi yetişkinlere göre daha hassas olan bebekler ve on yaşına kadar olan tüm çocuklar için güneşten korunmak özellikle önemlidir. Çocuklar için güneş gözlüğü satın almak, onları yaygın göz problemlerinden koruma yollarından biridir. Bebek güneş gözlükleri, çocukların gözlerini korumanın yanı sıra, çok küçük yaşlardan itibaren ömür boyu güneş ışınlarına karşı korunma alışkanlığı geliştirmelerinde rol oynayabilir. Bu nedenle, çocuk güneş gözlüğü seçerken, yüzüne tam oturan, taktığında iyi hissettiren, etkili UV korumasına sahip bir modeller arasında seçim yapman önemlidir.

Bebeklerin Güneş Gözlüğüne Neden İhtiyacı Var?

Bebeklerin ve on yaşın altındaki küçük çocukların gözleri oldukça hassastır. Gözleri hala gelişmekte olduğundan, bir bebeğin gözündeki kristal lens, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarını yetişkin gözlerinin yaptığı gibi filtreleyemez. Bu durum, küçük çocukların gözlerinin daha fazla miktarda görünür mavi ve zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalacağı, hasarlı retinalara ve diğer görme sorunlarına karşı daha duyarlı hale gelebileceği anlamına gelir.

Ne yazık ki, UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu güneş hasarının telafisi mümkün değildir. Güneşe kısa süreli maruz kalmalar dahi gözde hasara neden olabilir ve yaşlandıkça makula dejenerasyonu, renklerin donuklaşması, katarakt ve hatta nadir görülen bir göz kanseri türü dahil olmak üzere, farklı göz hastalıklarına neden olabilir. Güneş hasarı, ayrıca, cilt kanserine de neden olabilir. Bebeğin göz kapakları ve göz çevresindeki cildi çok hassastır. Bebek, güneşten korunmak için gözlerini kapatsa bile ince göz kapakları güneşten etkilenebilir. Ve cilt çok ince olduğu için güneş ışığının bir kısmı retinaya da ulaşabilir. Bebeğinin hassas gözlerini ve göz çevresindeki cildini korumak için kız veya erkek çocuk güneş gözlüğü modelleri arasından UV korumasına sahip birini seçmen gerekir.

Güneş Gözlüğü Modelleri

Çocuk Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Erkek veya kız çocuk güneş gözlüğü seçimi için öncelikle pediatrik bir göz doktoruna danışabilirsin. Çocuk güneş gözlüğü camı nasıl olmalı, hangisi bebeğinin hassas gözlerini ve cildini doğru şekilde koruyabilir, küçük yüzüne nasıl oturabilir gibi konularda yardım alabilirsin. Bununla birlikte, bebek güneş gözlüğü tavsiye modeller, genel olarak şu unsurları içerir:

Etkili UV koruması: Almayı düşündüğün bebek güneş gözlüklerinin UVA ve UVB ışınlarını veya 400 nm'ye kadar UV emilimini yüzde yüz engellediğinden emin olmalısın. Satın aldığın modelin UV koruma yüzdesini gösteren bir etiketi olmalıdır.

Yüz uyumu: Bebekler kıyafetlerini sallama ve çekme eğilimindedir ve güneş gözlükleri de istisna değildir. Yaşa göre gözlük ölçüleri bilgisine uygun modeller arasından çocuğunun yüzüne tam oturan bir gözlüğü seçmen gerekir. Özellikle, 3 yaş güneş gözlüğü tasarımları, çocuğun yüzünü ve kulaklarını sarabilmelidir.

Dayanıklılık: Gözlük çerçevesini satın almadan önce kırılmadan biraz bükülebilen modelleri tercih edebilirsin. Lense gelince, kırılmayan plastik ve polikarbon lensleri seçebilirsin. Çoğu lens plastiktir, ancak bazıları çizilir, bu nedenle, öncelikle çizilmeye dayanıklı kaplamalı lensleri dikkate alabilirsin.

Polarize camlar: Mutlaka polarize camlı güneş gözlüğü almana gerek olmasa da, güneş ışınlarının yüzey yansıma ve parlama miktarını azaltıp görüş kabiliyetini artırdıkları için iyi bir seçenek sayılırlar.

Lens rengi: Daha koyu renkli lenslerin bebeğin gözünü daha iyi koruyacağı düşüncesi doğru değildir. Güneş gözlüklerinin gölgesi veya tonu ne olursa olsun, önemli olan UV korumasıdır. Genellikle bebeğin ihtiyacı olan tek şey, orta tonlarda bir lenstir, ancak çok parlak bir ışıkta bulunmayı planlıyorsan, daha koyu lens seçebilirsin.

Çocuk Güneş Gözlüğü

En İyi Çocuk Güneş Gözlüğü

İster bir tasarımcı markası ister çocuklara uygun renklere veya eğlenceli çerçevelere sahip olsun, en iyi çocuk güneş gözlükleri, her zaman çocuğunun gözlerini UV ışınlarından koruyan ve yüzüne tam oturan gözlüklerdir. Yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Fazla ucuz güneş gözlüklerinin tüm camı aynı renk tonuna sahip olmayabilir, bu da net görmeyi zorlaştırarak baş ağrısına veya göz yorgunluğuna neden olabilir. Çocuğun için güneş gözlüğü seçimi konusunda endişeliysen, sen de gözlüğün lensinden bakmayı deneyebilir veya bir optometristten çocuk güneş gözlüğü için tavsiye isteyebilirsin.

Bebeğine veya küçük çocuğuna UV korumalı bir güneş gözlüğü satın almak istiyorsan, hem ebeveynlerin beğendiği hem çocukların severek kullandığı dayanıklı ve şık modelleri Eyeconnection'da bulabilirsin.