Cat Eye Güneş Gözlüğü Kimlere Yakışır?

Cat Eye Güneş Gözlüğü Kimlere Yakışır?

26.11.2021

Yaz aylarında güneşin zararlarından korunmak için şapka ve gözlük gibi aksesuarları tercih ederiz fakat kış aylarında da güneşin zararlarını görmezden gelmemek gerekir. Sıradan bir kış gününde bile güneşin zararı sadece %20 ile %30 oranında azalmaktadır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmak bir zorunluluk olsa da son zamanlarda cildimizi ve gözlerimizi korumak için kış aylarında da güneş gözlüğü kullanımı artmıştır. İnsanoğlu kendini dış faktörlerden korumak isterken bu duruma stil ve modanın da dahil olmasıyla çeşitli aksesuarlar ortaya çıkmıştır. Bu aksesuarlar, herkesin zevkine hitap edebilmek için zamanla farklı model ve dizaynlara bürünmüşlerdir. Bir gözlük sadece bir gözlük değildir; hem güneşin zararlı etkilerinden bizleri korurken hem de yüzümüze bambaşka bir hava katabilir. Günümüzde sokak modasıyla beraber de rengarenk çerçeveler, şeffaf gözlükler kombinlerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Haliyle gözlük seçimi de zor bir hal almıştır. Kare mi olmalı yoksa cat eye mı? Yeni modayı mı takip etmeli yoksa yüz tipimize göre mi gözlük seçmeliyiz? Evet, sorunun cevabını bulduk bile! Güneş gözlüğü seçerken mutlaka yüz şeklimize uygun bir seçim yapmamız gerekir. Bir gözlüğü çok beğensek bile bazen yüzümüze oturmayabilir veya olması gerekenden daha büyük görünerek yüzümüzün simetrisini bozabilir. Bu yüzden yüz tipimiz, gözlük seçiminde oldukça önem taşımaktadır. 

Cat Eye Gözlük

Yüz Şeklinin Belirlenmesi

Size hangi gözlüğün yakışacağını öğrenmek için yüz şeklinizi belirlemek gerekir. 6 çeşit yüz tipi mevcuttur. Siz de hemen yüz şeklinizi öğrenip stilinizi baştan yaratabilirsiniz.

Dikdörtgen (Uzun) Yüz Şekli

Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz, yuvarlak modelleri tercih edebilirsiniz. Geniş çerçeveli modeller de yüz şeklinize çok yakışacaktır. Bu yüz şeklinde önemli olan seçtiğiniz modellerin yatay olmasıdır. Çünkü yatay ve yuvarlak modeller yüzün aşırı uzunluğunu gizlemeye yardımcı olacaktır. Cat eye yani kedi gözü modellerini, oval veya geometrik şekilli çerçeveleri de rahatlıkla tercih edebilirsiniz., Daha geniş ve büyük çerçeveleri tercih etmeniz gözlüğün yüzünüzle bütünleşmesini sağlayacaktır.

Kare Yüz Şekli

Uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynı olan yüz şeklidir. Diğer yüz şekillerine göre daha bariz bir görünümü vardır ve yüz şeklini bulmak daha basittir. Kare yüz şekline sahipseniz,yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlamak için  dar camlı gözlükler ve daha yuvarlak çerçeveler kullanabilirsiniz. Yüzünüz köşeli hatlara sahip olduğu için yuvarlak gözlükler bu keskinliği yumuşatmanızı sağlayacaktır. Cat eye ve yuvarlak gözlükler size çok yakışacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekli

Yüzün uzunluğu ile genişliği arasında pek fark yoktur. Bu yüz şeklinde kemikler belirgin değil, yanaklar dolgundur ve yüz daire şeklindedir. Dolgun hatları keskinleştirmek ve yüzünüzü olduğundan daha uzun göstermek için kare veya dikdörtgen çerçeveli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Yüzünüzün yuvarlaklığını kapatıp daha uzun gösteren gözlükler şıklığınıza şıklık katacaktır. Yuvarlak gözlükler ise yuvarlak yüz şekline sahip olan kişiler tarafından tercih edilmemesi gereken modellerdendir.

Kalp Yüz Şekli

Yüzün alt kısmı dar, üst kısmı geniş olan yüz tipidir. Alın ve yanaklar geniş, çene daha belirgin ve uzun olur. Kalp yüz şekli aynı zamanda ters üçgen diye de adlandırılır. Bu üçgeni dengelemek için köşeli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Küçük ve yuvarlak çerçeveler ise size çok yakışacaktır. Kedi gözü gibi modeller de sivri çenenizi dengeleyecek ve yüzünüze simetri katacaktır.

Oval Yüz Şekli

Oval yüz şekli en çok sahip olunan yüz tipidir. Oldukça orantılı bir yüz şekli olduğundan neredeyse tüm gözlük modellerinin yakışacağı bir yüz şeklidir. Büyük gözlükler ve cat eye yani kedi gözü çerçeveler oval yüz tiplerine çok yakışmaktadır.

Elmas Yüz Şekli

Elmas yüz tipinde alın ve çene sivrilerek incelir, yanaklar ve elmacık kemikleri ise daha çıkıktır ve geniştir. Dar olan alnınızı geniş göstermek için üst kenarı belirgin çerçeveler seçmek yüzünüzü dengeleyecektir. Kelebek model gibi üst köşeleri sivrileşen gözlükler ve özellikle cat eye gözlükler size çok yakışacaktır.

Kadın Güneş Gözlüğü

Neredeyse tüm yüz şekillerine uyan cat eye güneş gözlükleri hem şık olup hem de sağlığınızı korumanın en güzel yoludur. Birbirinden güzel cat eye güneş gözlüklerini incelemek için Eye Connection sayfamıza bekleriz.