Burun Şekline Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Burun Şekline Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

25.04.2022

Göz sağlığı için büyük önem taşıyan güneş gözlükleri, stil tamamlayan bir aksesuar olarak da oldukça sık kullanılıyor. Estetik görünümü ön planda tutarak yapılan yanlış seçimler ise yüz şekline uyum sağlamadığı gibi burun üzerinde baskı ve ağırlık oluşturarak rahatsızlık hissi verebiliyor. Özellikle geniş, kemerli ve yamuk burna sahip kişiler için güneş gözlüğü seçimi ayrıca büyük önem taşıyor.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Kullanılan malzemesi, farklı cam renkleri, boyutları ve her sene modadan etkilenerek değişen modelleri ile çok fazla alternatife sahip olan güneş gözlükleri; seçim konusunda kafa karıştırıcı olabiliyor. Kendileri için en iyi güneş gözlüğünü seçmek isteyenler farklı modeller arasında kalarak kararsızlık yaşayabiliyor.

Güneş gözlüğü seçimi yaparken öncelikli olarak gözlüğün UV korumalı olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. UV ışınlarına karşı koruma sağlamayan güneş gözlükleri hiçbir işe yaramadığı gibi göz sağlığı konusunda da olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

Bir diğer önemli nokta ise satın alınan güneş gözlüğünün mutlaka kaliteli olması. Sahte ya da kalitesiz güneş gözlükleri gözlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Kaliteli güneş gözlüğü ise UV ışınlarına karşı ihtiyacın olan korumayı sağlayarak göz sağlığını koruyor.

Güneş gözlüğü seçerken dikkate alabileceğin bir diğer konu ise burun tipine göre gözlük tercih etmek. Burun üzerinden düşen ya da burnu sıkıp baskı yapan güneş gözlükleri estetik bir görünüm sağlamadığı gibi güneş ışınlarına karşı koruma görevini de tam olarak yerine getiremiyor.

Güneş Gözlüğü Seçimi

Burun Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

Yüzün anatomisine uygun olan modellerin tercih edilmesi doğru güneş gözlüğünü bulmak için büyük önem taşıyor. İdeal güneş gözlüğünün burnuna doğru şekilde oturması; camlarının kirpiklerine, kaşlarına ya da yanaklarına değmemesi gerekiyor. Tercih edeceğin güneş gözlüğünün çerçeve özelliklerine dikkat ederek tüm bu sorunları önleyebilirsin.

Güneş gözlüklerinde çoğunlukla metal ve plastik çerçeveler kullanılıyor. Her iki model de farklı burun şekillerine uygun özellikler gösterebiliyor.

Burun şeklinden kaynaklı güneş gözlüğünün oluşturduğu rahatsızlığı önlemek için ilk olarak yüzüne uygun çerçeveyi bulmalısın. Örneğin plastik çerçeveler ağırlığı tek bir nokta yerine hem burun üzerine hem de burun yanlarına dağıtıyor. Metal çerçevelerde ise ağırlık burun kenarında bulunan pedler üzerinde yoğunlaştığı için rahatlık hissini, plastik çerçevelere oranda daha azaltıyor.

Bir diğer dikkat etmen gereken nokta ise kullanacağın gözlüğün burun köprüsüne nasıl oturduğudur. Özellikle geniş burunlarda tercih edilecek dar köprülü güneş gözlükleri, ağırlığı dengeli bir şekilde dağıtamayacağı için rahatsızlık hissinin artmasına neden oluyor. Tam tersi şekilde, dar burun köprüsünde geniş köprülü güneş gözlüğü kullanmak gözlüğün burun üzerine oturmaması, hareket edildiğinde yüzden düşmesi gibi sorunların yanı sıra estetik olmayan bir görüntüye de neden olabiliyor.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir

Kemerli Burunlar için En İyi Güneş Gözlüğü

Simetrik yüz yapısına sahip kişiler için güneş gözlüğü seçimi daha kolay gerçekleşebiliyor ancak sağa veya sola eğriliği olan burna sahip kişiler o kadar şanslı olamayabiliyor. Senin de böyle bir sorunun varsa güneş gözlüğü seçmeden önce şu konulara dikkat ederek ideal gözlüğü bulabilirsin:

Plastik çerçeveler, sert yapıları ve burna uygun olarak yeniden şekillendirmeye imkan vermeyen köprü tasarımları nedeniyle yamuk burunlu kişilerin kullanması için elverişli modeller değil.

Asimetrik burna sahip olanlar, yüz anatomileri için doğru seçim olmayan plastik çerçeveler nedeniyle rahatsızlık hissi yaşayabiliyor.

Metal çerçevelerin burun yanlarında ayarlanabilen pedler bulunuyor. Bu pedler sayesinde gözlük çerçevesini yüzüne göre ayarlayabilir, güneş gözlüğünü konforlu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsin.

Burun yapısına uygun olarak ayarlanan pedler, rahat kullanımın yanı sıra daha simetrik bir görünüm sağlayarak şık ve estetik bir görüntü oluşturuyor.

Eye Connection’da her ihtiyaca ve zevke uygun olan kadın güneş gözlüğü modelleri ve erkek güneş gözlüğü modelleri bulunuyor. Sen de burun yapına en uygun olan kaliteli güneş gözlüğünü bulmak için Eye Connection’ı tercih edebilirsin.