Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?

Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?

10.08.2022

Pek çok türde burun ameliyatı bulunur ve uygulanan ameliyatın prosedürünü yalnızca cerrahınız bilir. Bu nedenle uygulanan prosedürün tam ayrıntılarını ve numaralı ya da numarasız gözlük takmanın burnunuzdaki yeniden yapılandırılmış bölgeyi nasıl etkileyeceğini yalnızca doktorunuz söyleyebilir. Örneğin sadece uç ameliyatı geçirdiyseniz veya burnunuzda bulunan kemer düzeltildiyse çok farklı öneriler olabilir, gözlük çerçevelerinin ise bu doğrultuda seçilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, rinoplasti ameliyatından sonra ekartman seçme ve gözlük takma söz konusu olduğunda dikkate almanız gereken bazı genel kurallar da bulunur. “Bu kurallar nelerdir? Rinoplasti sonrası gözlük nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Ameliyat sonrası gözlük kullanımı geçirdiğiniz işlemin türüne bağlıdır. Gözlüklerinizin burnunuza temas ettiği nokta burnunuzun ameliyat edildiği bölgeye ne kadar yakın olursa gözlüklerinizi burnunuza dayamanız durumunda basınç ve orta derecede ağrı hissetme olasılığınız o kadar artar. Ağrı hissetmeseniz bile deformasyon olasılığını önlemek için burnunuz iyileşirken her türlü baskıyı uzak tutmak ve hafif gözlük çerçevesi tercih etmek en iyisidir.

Burun Tipine Göre Gözlük

Burun tipine göre gözlük seçimi, büyük ve küçük burun özelinde detaylandırılmalıdır. İşte burun tipinize göre gözlük seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

Fiziksel özelliklerinize uyan gömlek, pantolon ve ayakkabıların bedenini bildiğiniz gibi size uygun olan klasik ya da burun üstü gözlük gözlüklerin boyutunu da bilmeniz önemlidir. Büyük bir burna sahipseniz, sizin için en doğru seçenek büyük bir çerçevedir. Küçük burunlar ise çerçeve boyutu konusunda sınırsız seçeneğe sahiptir. Bu nedenle satın almadan önce gözlük üzerindeki çerçeve boyutunu kontrol etmelisiniz. Gözlüğün boyutu genellikle gözlüklerin iç kısmına yazılır.

Gözlüğün çerçeve boyutu kadar çerçevenin şekli de oldukça önemli. Bu nedenle büyük bir burnunuz varsa dairesel şekilli çerçeveleri tercih edebilir ya da daha küçük bir burun şekline sahipseniz üçgen, dikdörtgen ve diğer modelleri kullanabilirsiniz.

Gözlükte renk seçimi de önemlidir. Örneğin büyük bir burna sahipseniz renkli çerçeveli bir gözlük tercih ederek dikkatleri gözlerinize çekebilirsiniz.

Küçük ve şekilli bir burna sahipseniz son derece farklı bir seçenek olan sapsız gözlük modellerini deneyebilirsiniz. Burnunuzun küçük ve şekilli formu ile eşsiz bir uyum yakalayacak olan sapsız modeller ile farklı bir tarz elde edebilirsiniz.

En İyi Güneş Gözlüğü Markaları

Renkli güneş gözlüğü modellerinden kalın çerçeveli modellere uzanan geniş bir gözlük koleksiyonunu incelemeye başlamadan önce doktorunuzdan rinoplasti sonrası gözlük kullanımı süreci hakkında bilgi almaya özen göstermelisiniz. Doktorlar hastaların rinoplastiyi takiben en az 4 hafta boyunca güneş gözlüğü takmamalarını önerir. Bu dönemde burun kemikleri tamamen iyileşmez ve hafif basınç bozulmaya, girintiye ve ikincil burun deformitelerine neden olabilir. Bu nedenle burun ameliyatı sonrası güneş gözlüğü kullanımı için acele edilmemelidir ve süreç doktor kontrolünde ilerlemelidir. Böylelikle tarzınıza ve trendlere hitap eden siyah güneş gözlüğü modellerinden aynalı gözlüklere, zamansız tasarımlı gözlüklerden beyaz güneş gözlüğü modellerine uzanan geniş ürün seçkisi arasından tarzınızı tamamlayan gözlüğü kullanırken burun estetiğinizi de koruyabilirsiniz.

Zamansız şıklık, trendleri yakalamanızı sağlayan detaylar, çabasız şıklığı vurgulayan tasarımlar, zengin ürün seçkisi ve en iyi güneş gözlükleri Eye Connection’da. Tarzınızı tamamlayacak olan güneş gözlüğünü Eye Connection ile seçebilir ve satın alabilirsiniz.