Bebekler Güneş Gözlüğü Takmalı mı ? | Gözlük Seçimi

Bebekler Güneş Gözlüğü Takmalı mı ? | Gözlük Seçimi

11.04.2022

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşin zararlı ışınlarından gözlerini korumak için güneş gözlüklerinin kullanılması gerektiğini biliyorsun. Peki bebeklerin bebek güneş gözlüğü kullanması gerektiğini biliyor musun? Bebeklerin gelişimi için güneş ışınları aslında oldukça faydalı. Ama bu durum günün belirli saatleri arasında geçerli. 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalan bebekler bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle bu saatler arasında bebeğini ultraviyole ışınlarına karşı çok iyi korumalı ve güneş altında çok fazla kalmamasına dikkat etmelisin. İşte bu noktada bebekler için güneş gözlüğü ile bebeğini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilirsin.

Bebekler Ne Zaman Güneş Gözlüğü Kullanmaya Başlar?

Bebeklerde güneş gözlüğü kullanımına dair belirtilebilecek bir yaş kriteri yok aslında. Bazı uzmanlar yenidoğan döneminden itibaren, bazıları da 2 yaşından itibaren bebekler için güneş gözlüğü kullanılması gerektiği görüşünde. Bu sebeple güneş gözlüğünü ne kadar erken kullanırsan bebeğinin göz sağlığını da o kadar fazla korumuş olursun. Tabii bebek güneş gözlüğü kullanmaya başladığında dikkat etmen gereken bazı şeyler var. Bebeğin oynarken ya da hareket hâlindeyken gözlüğün kırılmasına ve kendisine zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle bebeğin güneş gözlüğünü takarken onu mutlaka takip etmelisin.

Bebeklerin en yakın rol modeli aileleridir. Bebeğinin güneş gözlüğü takmasını istiyorsan bu konuda ona model olmalısın. Güneş gözlüğü kullanımının sadece yaz aylarında değil, diğer mevsimlerde de kullanılabileceğini ona öğretmelisin.

Çocuk Güneş Gözlüğü Modelleri

 Bebekler için Kaliteli Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Bebeğinin tarzını yansıtan ve modaya uygun bebek güneş gözlüğü seçmenin yanında asıl dikkat etmen gereken nokta bebeğinin en ufak şeyden bile etkilenen hassas gözlerini ultraviyole ışınlarına karşı korumak. Bu sebeple tercih ettiğin bebek güneş gözlüğünün camları çok önemli. Mutlaka garanti belgesine sahip ve sertifikalı olan bebek güneş gözlüğü camlarını seçmelisin.

Koyu renk bebek güneş gözlüğü bebeğinin görüş alanını daraltabileceği için bu tür gözlük camlarını tercih etmemelisin. Bebeğinin rahat etmesi ve geniş açıyla görerek diğer insanlarla iletişim kurabilmesi önemli.

Sağlam ve dayanıklı güneş gözlüğü çerçevesi tercih etmen hem kullanışlı hem de uzun ömürlü olacaktır. Bu nedenle seçtiğin çerçeve rahat, yuvarlak, esnek ve kaliteli olmalıdır.

Tercih ettiğin gözlüğün sapını ve baskı yapıp yapmadığını mutlaka kontrol etmelisin. Aksi hâlde bebeğinin vücudunda yara ve izler oluşturabilir.

Sokaklarda satılan, malzeme içeriğini bilmediğin ürünlerden uzak durmalısın. Kimyasal içerikli ürünler bebeğinin cildine ve gözlerine zarar verebilir.

Ayarlanabilir baş bandı olan ürünler, daha kullanışlı olabilir.

Hafif ve konforlu bir bebek güneş gözlüğü istiyorsan polikarbonat malzemeden yapılmış olmasına dikkat etmelisin.

Bebeğinin yüzüne uygun olan ve yüze tam oturan modelleri tercih etmelisin.

Bebek Güneş Gözlüğü

Bebek Güneş Gözlüğü Tavsiyesi

Bebeğine herhangi bir güneş gözlüğü tercihi yapmadan önce mutlaka bebeğinin göz sağlığını bir uzmana kontrol ettirmelisin. Ardından bebeğin için en iyi güneş gözlüğü tercihini yapabilirsin. Eye Connection’ın sunduğu pek çok modele göz atarak bebeğin için en uygun seçeneği kolayca bulabilmen mümkün. Seçenekler arasında yer alan erkek bebek güneş gözlüğü ve kız bebek güneş gözlüğü tasarımları hem bebeğinin sağlığını düşünür hem de sevimli görünümleriyle tatlılığına tatlılık katar. Eğer bebeğin küçükse 0-12 ay bebek güneş gözlüğü modellerine de bakabilirsin. Çeşitli koleksiyonlar içerisinden seçimler yapabilir, bütçene göre güneş gözlüğü fiyatlarına göz atabilirsin. Eye Connection’da yer alan tasarımlar arasından hem kendin hem de bebeğin için yaza damgasını vuracak şık modeller seçebilirsin!