5 Adımda Yüz Şeklinize Uygun Güneş Gözlüğünü Seçin !
27.01.2022

5 Adımda Yüz Şeklinize Uygun Güneş Gözlüğünü Seçin !

Güneş gözlüğü satın alırken, yüz ölçüsünü ve şeklini belirlemek önemlidir, çünkü bu sana en çok yakışan modeli bulmanı sağlayacaktır. Ancak yüz şekline en uygun güneş gözlüklerini seçmek sandığın kadar kolay olmayabilir. Yüzüne en uygun güneş gözlüklerini bulmak için doğru şekilde ölçmek, şeklini belirlemek ve bu şekli bir güneş gözlüğü stiliyle eşleştirmek gerekir. Sen de 5 adımda yüze uygun güneş gözlüğü nasıl seçilir rehberi ile süreci olabildiğince kolaylaştırabilirsin.

Yüz Genişliğini Ölçerek Başla

Güneş gözlüğü seçimi için ilk aşama, ekartman adı verilen gözlüğün yatay ölçüsünün yüzüne uygun olmasıdır. Ekartman genellikle 48, 50, 52 veya 54 mm gibi ölçülerde belirlenir. Birçok insan, ekartmanı göz önünde bulundurmadan yalnızca en moda güneş gözlüğü modellerine odaklanır. Sonuçta yüzüne dar veya geniş gelen bir gözlükle başbaşa kalabilir. Sen de bu sorunları yaşamamak için öncelikle bir cetvel ile şakaklarının arasını ölçerek buna uygun ekartmanı seçebilirsin. Küçük yüzler için güneş gözlüğü modellerini ayrıca Eye Connetion'da bulubilirsin.

Yüz Uzunluğunu Dikkate Al

Yüz uzunluğu, alnın üstünden veya saç çizgisinden çenenin altına kadar olan mesafedir. Yüzün uzunluğu ve genişliği yakınsa kısa bir yüze sahipsin demektir. Tam tersi durumlarda ise uzun bir yüzün olduğu söylenebilir. Kısa olarak ifade edilen yüze uygun gözlükler 36 mm’den daha dardır. Orta yüksekliğe sahip olanlar ise 36-44 mm arasında yer alır. Son olarak uzun ölçüler ise 44 mm’den büyük gözlükleri ifade eder. Tıpkı yüz genişliğinde olduğu gibi kilit nokta, yüz hatlarını dengeleyen gözlükler kullanmaktır.

Yüz Şeklini Belirle

Her insanın yüzü, farklı çizgi ve konturlardan oluşur. Bu çizgiler, kemik yapısı ve vücut yağ yüzdesi gibi etmenler tarafından belirlenir. Bazı çizgiler yumuşak ve kıvrımlı, bazıları ise düz ve köşelidir. Genel olarak yüzler; yuvarlak, kare, dikdörtgen, kalp, oval, yuvarlak veya elmas gibi çeşitli geometrik şekil analojileri üzerinden ifade edilir. Sen de yüzünün hangi şekilde olduğunu belirleyebilmek için aynaya kol uzunluğunda yaklaşarak bir keçeli kalem yardımıyla çerçevesini çizebilirsin. Ardından uzaklaşarak yüz şeklinin hangi sınıfa dahil olduğunu belirleyebilirsin.

En İyi Güneş Gözlükleri

Yüz Şekline En Uygun Gözlüğü Seç

Yüz şeklini ve ölçülerini doğru belirlemek, en moda güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yapmanı kolaylaştıracaktır. Kadın ve erkek güneş gözlüğü koleksiyonlarındaki onlarca farklı model arasından sana en yakışanı seçmek için artık hazırsın. Aşağıdaki listeden yüz şekillerine göre en iyi gözlüğü modellerini keşfedebilirsin.

Yuvarlak Yüz: Yuvarlak yüz şekli, belirgin eğrilere ve daha az keskin açılara sahiptir. Yuvarlak yüzler için en iyi gözlükler, şekli uzatmaya, daha ince ve keskin göstermeye yardımcı olur. Bu doğrultuda dikdörtgen, kare veya köprülü erkek ve kadın güneş gözlüğü modelleri idealdir.

Kare Yüz: Kare yüzler genellikle aynı uzunluk ve genişliktedir. Bu keskin görünümü yumuşatmak için genellikle aviator, yuvarlak, oval, kelebek veya dairesel eğrileri olan metal veya kemik güneş gözlüğü modelleri tercih edilebilir.

Dikdörtgen Yüz: Uzun ve dar yüzleri ifade eden dikdörtgen şekli dengelemek için genişlik katan modelleri tercih etmek gerekir. Oversize ve dikdörtgen çerçevelerden oluşan renkli güneş gözlüğü modelleri bu yüz tipi için idealdir.

Oval Yüz: Oval yüz, dengeli bir forma sahip olduğu için neredeyse tüm modelleri tercih edebilecek şekiller arasında yer alır. Oval yüze sahip şanslı kişiler arasındaysan vintage cat eye güneş gözlüğü modellerinden yuvarlak ve fütüristik tasarımlara kadar pek çok şekli deneyebilirsin.

Kalp Yüz: Dar bir çene ve daha geniş bir alından oluşan kalp yüze uygun formları seçmek pek kolay değildir. Yarı çerçeveli kare güneş gözlüğü veya çenenin keskinliğini dengeleyen yuvarlak güneş gözlüğü modelleri tercih edilebilir.

Elmas Yüz: Elmas şeklindeki yüzler, dar bir çene çizgisi ve yüzün en geniş kısmı olarak elmacık kemikleri ile karakterize edilir. Bu doğrultuda çerçevesiz ve oval güneş gözlüğü modelleri geniş veya çıkık elmacık kemiklerini tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Orijinal Güneş Gözlüğü

Kadın ve Erkek Koleksiyonlarını Keşfet

Güneş gözlüklerini kadın ve erkekler için farklı kılan özellikler genellikle boyutlarıdır. Erkekler için güneş gözlüğü seçimi yaparken genellikle ekartmanı daha büyük modeller tercih edilir. Bu nedenle erkek koleksiyonlarındaki gözlükler, çoğunlukla 50 mm ve üstü ölçülerden oluşur. Kadın koleksiyonlarında ise genellikle 50 mm ve altındaki ekartmanlar yer alır. Markalar erkekler ve kadınlar için güneş gözlüğü seçimi doğrultusunda farklı modeller sunsa da ölçüleri ve şekli doğru belirledikten sonra dilediğin ürünü tercih edebilirsin.

Her sezon en trend güneş gözlüğü modelleri değişse de senin yüzüne yakışan seçenekler daimi kalacaktır. Bu doğrultuda Eye Connection, herkesin yüzüne uyum sağlayan birbirinden şık ve havalı güneş gözlüğü modelleri sunar. Sen de indirimli güneş gözlüğü fiyatları ile yüzüne ve tarzına en çok yakışan modelleri hemen Eye Connection farkıyla satın alabilirsin.

Blog Son Eklenenler
Gözlük Ölçüsü Nedir ve Gözlük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzünüz için doğru boyutta gözlük seçimi yapmak, hem uyum hem de stil için önemlidir. Doğru ölçülerde seçilen bir güneş gözlüğünü uzun yıllar keyifle ve konforla kullanabilirsiniz.
Devamını Oku
23.01.2023
Elmas Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalı?
Elmas şeklinde bir yüz şekline sahipsen ve yüzüme hangi gözlük yakışır diye merak ediyorsan doğru adrestesin. Elmas yüz şekli genellikle pek sık rastlanmayan son derece özel yüz hatlarından oluşur. Dar bir alın, geniş elmacık kemikleri ve sivri bir çene ile öne çıkan bu tip yüz şekline göre gözlük seçmek de zorlu bir macera gibi düşünülebilir.
Devamını Oku
23.08.2022
Göz Sağlığını Korumak İçin Güneş Gözlüklerinin Önemi Nelerdir?
Gözlük kullanımı, gözü çevresel etkenlere karşı korumak için önemlidir. Koruyucu gözlük, gözlerinizi dış etkenlere karşı koruma altına alır. Şeffaf koruyucu gözlükler birçok farklı stile uyum sağlayabilen seçeneklerden oluşur. Özellikle hassas gözlere ve alerjik bir bünyeye sahip olanların sıklıkla tercih ettiği seçenekler arasında yer alır.
Devamını Oku
19.08.2022
Renkli Güneş Gözlükleri İle Yapılacak 5 Farklı Kombin Önerisi
Renkli güneş gözlükleri, stilinizi geliştirmeye yardım ederek kombinlerinizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmeniz için gözlüklerinizi kıyafet ve aksesuarlarınızla uyumlu olacak şekilde eşleştirmeniz gerekir.
Devamını Oku
15.08.2022
Çocuklar için Gözlük Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Çocukların yaşadığı göz problemleri için gözlük kullanımı, zorlayıcı bir süreç olabilir. Çocuğun gözlüğe alışması, kabul etmesi ve rahat kullanmaya başlaması zaman alabilir. Bebek ve çocuklar için tercih edilen gözlük modelleri, işlevsel özellikleri sayesinde bu zorlu süreci kolaylaştırmalıdır.
Devamını Oku
12.08.2022
Burun Ameliyatı Sonrası Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalı?
Burun ameliyatı geçirdiyseniz, işlemden sonra ne zaman ve nasıl gözlük takabileceğinizi belirlemek biraz zor olabilir. Burun ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için geçerli olan en önemli kural cerrahınızı dinlemek ve tavsiyelerine uymaktır.
Devamını Oku
10.08.2022
Yaza Enerji Katacak En İyi Renkli Güneş Gözlüğü Modelleri
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan renkli güneş gözlükleri stilini tamamlar ve gözlerini güneş ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.
Devamını Oku
08.08.2022
Güneş Gözlüğünü Kaliteli Yapan Özellikler Hangileridir?
Güneşli yaz günlerinin vazgeçilmez kombin parçası, güneş gözlüğü modelleridir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu güneş gözlükleri, kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında sık tercih edilen güneş gözlüklerinin göz sağlığını koruyabilmesi için belli özellikleri taşıması gerekir.
Devamını Oku
05.08.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.